İlluminati ve Masonluk Nedir? Neye Hizmet Eder?

İlluminati ve Masonluk Nedir? Neye Hizmet Eder?

Tarihe yön veren bazı güçler vardır bilirsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız hep dile getirir hani; “Dünya 5’ten Büyüktür.” der. Dünya üzerinde yüzyıllardır süregelen illuminati diye bir güç ve bu gücün kullandığı çeşitli yollar var. Zihin yönlendirmesi yaparak sizi istediği gibi kontrol etme gayreti içerisine giren bu topluluk, bir milletin benliği ile oynayabilecek kadar çok oyunlarla hareket ediyor. Şimdi detaylı olarak illuminati, masonluk ve hep bir yerlerde gördüğümüz gözün ne olduğunu okuyalım;

Adam Weishaupt, İlluminati topluluğunun kurucusu.

İlluminati, çoğul bir sözcük olup tekili (Latince: illuminatus, Türkçe: aydınlanmışlar) tarihteki adıyla «Bavyeralı İlluminati», batıl inanca, ön yargıya, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötüye kullanımına karşı Aydınlanma Çağı döneminde 1 Mayıs 1776’da kurulmuş bir topluluk olup modern illuminati; zihin kontrolü uygulayarak, hükümetleri ve kuruluşları ele geçirerek Yeni Dünya Düzeni’ni sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilen, monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmeyi, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırarak sosyal düzeni alt üst etmeyi planladığı öne sürülen; ancak faaliyeti ve varlığı kanıtlanamamış bir yapılanmadır.[1] Bazı komplo teorisyenleri, İlluminati üyelerini ışığın insanları ya da aydınlanmışlar olarak addetmektedirlerdir.

Tarihi

Hareket 1 Mayıs 1776 yılında Ingolstad’ta (Yukarı Bavyera), Ingolstadt Üniversitesi kilise hukuku profesörlerinden biri olan filozof Adam Weishaupt tarafından beş kişiyle kuruldu.[2] Aydınlanma Çağı’nın bir kolu olarak özgür düşünceyi temel edinmiş üyelerden oluşan topluluk masonluğu model aldı.[3] İlluminati üyeleri gizli bir yemin ettiler ve üstlerine itaat edeceklerine dair ant içtiler. Üyeler her biri farklı derecelere sahip olmak üzere üç ana sınıfa ayrıldı ve pek çok İlluminati grubu var olan Masonik loca üyeliklerini iptal etti.

İlluminati, masonluk, göz, dünya, illuminati nedir, illuminati
Jhonny Bravo’nun 11 Eylül Saldırısından Önce Yayınlanan Bir Bölümünden.
Arkadaki billboardda yüksek bir binada patlama ve “Coming Soon” yazısı.

 

Weishaupt başlangıçta topluluğun isminin “Perfectibilists (Mükemmelleştiriciler)” olmasını planladı.[2] Grup ayrıca «Baveryan İlluminati» diye de adlandırıldı ve ideolojisine “İlluminizm” dendi. Brunswick dükü Ferdinand ve diplomat Franz Xaver von Zwack gibi pek çok önemli isim, entelektüel ve politikacı kendilerini grup üyesi saydı. Topluluğun pek çok Avrupa ülkesinde şubesi açıldı ve on yıl içerisinde 2000’e yakın üyesi oldu.[4] Topluluk edebiyat dünyasından da Johann Wolfgang von Goethe, Johann Gottfried Herder ve Gotha ile Weimar düklerinin de ilgisini çekti.

1777 yılında Karl Theodor Bavyera’nın yöneticisi oldu. Theodor aydınlanmacı mutlakiyet taraftarıydı ve döneminde İlluminati dahil bütün gizli toplulukları yasakladı. Baveryan hükümeti tarafından 1785’te yayınlanan bildiri grubun dağılmasına neden oldu. Weishaupt kaçtı. Topluluğun yazışmaları, doküman ve belgeleri toplatılıp daha sonra hükümet tarafından yayınlandı.

Komplo teorileri

«Baveryan İlluminati» Mark Dice, David Icke, Texe Marrs, Ryan Burke, Jüri Lina ve Morgan Gricar gibi yazarlarında belirttiğine göre halen faal olan bir örgüttür. Pek çok teori dünyadaki birçok siyasi, askeri ve ekonomik olayın sorumlusunu gizli bir örgüt olan İlluminati olarak gösterir. Komplo teorisyenlerine göre birçok ABD Başkanı, bu örgüte doğrudan veya dolaylı olarak hizmet etmektedir. Ayrıca birçok tanınmış çocuk çizgi filmlerinde bilinçaltı mesajlarıyla beyin yıkama gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.[5]

Myron Fagan’a göre Waterloo Savaşı, Fransız İhtilali, John F. Kennedy suikasti bu örgütün işidir.[6]

1797 ile 1798 yılları arasında yayınlanan Augustin Barruel’in Memoirs Illustrating the History of Jacobinism ve John Robison’un Proofs of a Conspiracy kitaplarında illuminatinin ayakta kaldığı ve Fransız İhtilali’nin mimarı olduğu gibi uluslararası komplo teorileri ortaya atıldı.

İlluminati ile ilgili hazırlanmış güzel bir video:

Popüler kültüre yansımaları

Günümüzde İlluminati ile ilişkilendirilen pek çok sembolün Hollywood sinemasında ve Amerikan müzik endüstrisinde kullanıldığı düşünülmektedir. Stanley Kubrick’in Eyes Wide Shut adlı filmi, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı İlluminati deşifresi olarak kabul edilir. Filmde sadece örgütün ritüellerine ve semiyolojisine hakim insanların anlayabileceği pek çok göndermenin olduğu bilinmektedir.

Popüler müzikte ise Lady Gaga, Rihanna, Katy Perry, Jay Z ve Kanye West gibi şarkıcılar kliplerinde İlluminati sembollerini kullanmıştır. En sık kullanılan semboller piramit, tek göz, üçgen ve güneştir.

Kaynakça

  1. ^“İlluminati’ye göre karanlık yükselecek”. cnnturk.com. 7 Aralık 2011. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  2. ^ab“New England and the Bavarian Illuminati, Vernon Stauffer (1918)” (İngilizce). 31 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  3. ^The Enlightenment, Freemasonry, and The Illuminati (28 Ocak 2011) (İngilizce)
  4. ^“A Bavarian Illuminati primer, Compiled by Trevor W. McKeown” (İngilizce). 28 Ocak 2011. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağındanarşivlendi.
  5. ^“United States Presidents and The Illuminati, Masonic Power Structure.” (İngilizce). 28 Eylül 2001. 8 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  6. ^Mark Dice, The Illuminati: Facts & Fiction, 2009. ISBN 0967346657 (İngilizce)

 

Kaynak: Wikipedia(Visited 37 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın